wtorek, 15 września 2015

[Przedpremierowo] "Między światami. Moje życie i niewola w Iranie." Roxana Saberi

Premiera 23 września 2015r


Dziękuję!

Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu.
 Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale…
 Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki.
Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju fascynujących kontrastów.

Liczyłam na dobrą, poruszającą i wciągającą lekturę. Nie zawiodłam się! Ciężko było oderwać mi się od tej historii. Rzadko sięgam po tego typu książki, ponieważ czytając ich opisy nie czuję potrzeby przeczytania całości. Z "Między światami" było zupełnie inaczej. Kiedy tylko zapoznałam się z jej opisem, pomyślałam "muszę to przeczytać!". Tak też zrobiłam, i jak sami zauważyliście jestem na - ogromne tak!

Pierwsza połowa książki była dobra, ale druga była jeszcze lepsza, bardziej emocjonująca i całość skończyłam praktycznie bez jej odkładania. Bardzo zżyłam się z Roxaną i czułam ogarniający mnie smutek z powodu tego, co jej się przytrafiło. I chociaż z początku, kiedy się złamała, nie byłam do końca pewna czy się polubimy, to później, kiedy pokazała kto tutaj rządzi, bardzo szybko zmieniłam zdanie na jej temat. Chociaż spodziewałam się tortur cielesnych - aaa jaka ja jestem zła! - bo czytając słowa "wstrząsająca" czy "starcie z okrucieństwem totalitaryzmu", sądziłam, że będzie konkretniej, ale z drugiej strony gnębienie psychiczne jest o wiele gorsze...

Cała historia jest nam opowiadana przez samą autorkę, która wszystko to przeżyła, a mimo to, nadal kocha kraj, który jej to piekło zgotował. Właśnie dzięki temu punktowi widzenia, czytelnik ma możliwość przeżyć to wszystko wraz z Roxaną. Przeżywa to psychiczne nękanie, smutek, rozpacz, nadzieję i wiarę w Boga. Niewątpliwie jest to ogromnym plusem "Między światami". Oczywiście historia sama w sobie jest czymś niezwykłym.

Nie potrafię więcej napisać... Natal jestem pod wrażeniem "Między światami" i kiedy tylko będę słuchała o tym, co dzieje się w świecie Iranu, to za każdym razem będę sobie przypominała Roxanę i to, co ją spotkało. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że autorka pokazuje nam jak ogromna siła w niej drzemie. Roxana nie poddała się pomimo nacisków, gróźb jej i jej bliskim... Pomimo bezsilności i chwilowego zawahania, pokazała, jak ważna jest wiara we własne przekonania... Jak ważne jest to, aby się nie poddawać. Ciało może zostać złamane, ale dusza... Dusza nigdy.

5 komentarzy:

 1. Słyszałam już o tej książce, ale niestety nie przeczytam, ponieważ tematyka całkowicie do mnie nie przemawia :)

  Pozdrawiam :*
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. W zeszłym miesiącu czytałam książkę o porwaniu dwójki dzieci przez ojca do Libanu - kraju ogarniętego wojną i ciągle mam w pamięci klimat tego kraju. Tak więc na chwilę obecną po książkę nie sięgnę, aczkolwiek będę miała w pamięci Twoją dobrą opinię na jej temat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To akurat nie moja tematyka, ale by może mojej mamie przypadłaby do gustu :D

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie tematy! Już chyba wiem, co się u mnie pojawi w najbliższym miesiącu na półce...

  Druga Strona Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy ma inną tematykę, w której lubi się zagłębiać. Jednak dla mnie taki temat nie jest zbytnio bliski. Ale chyba dobrze, że wywarła w tobie takie emocje :)

  OdpowiedzUsuń