piątek, 23 grudnia 2016

"Bożonarodzeniowe opowieści"


 Dziękuję!
Znani i lubiani pisarze o świętach w różnej formie, treści i tonacji. W książce znajduje się 16 tekstów, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia. Wysoką literacką jakość gwarantują największe nazwiska polskiej i światowej literatury. Wśród nich m.in.: Mikołaj Gogol, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Melchior Wańkowicz czy kardynał Stefan Wyszyński. Boże Narodzenie stanowi tło i inspirację do niezwykłych opowieści.

Jak tytuł wskazuje, ta książka jest wprost idealna na Święta Bożego Narodzenia. Zbiór opowieści, które uprzyjemnią oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, czy każdy wolny, przedświąteczny, świąteczny i poświąteczny wieczór. Sama przez ostatnie lata sięgam po świąteczne opowiadania, powieści, które uprzyjemnią mi oczekiwania na moje ulubione święta oraz wprawią w ten świąteczny nastrój. A właśnie ta, pełna magii świątecznych historii książka jest idealna!

Zbiór szesnastu opowiadań, z których każde jest inne... Każde rzuca odmienne światło na Boże Narodzenie. Znajdziecie w nim wesołe historie i smutne. Właśnie to zróżnicowanie opowieści jest takie niesamowite. Kiedy czytałam każde z nich jedno po drugim, przeplatały się smutne-wesołe. Każde zmuszało mnie do refleksji, bo przecież świąteczny czas właśnie taki powinien być. "Bożonarodzeniowe opowieści", to książka zawierająca przepiękne historie, które są przypisane wybitnym autorom, jakich na pewno znacie chociażby ze szkolnych lektur. A nawet i dla fanów Sherlock'a Holmes'a też coś się znalazło. Naprawdę, ta książka miszmaszem świetnych tekstów i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

W dodatku to cudowne wydanie. Piękna, czerwona i twarda oprawa, a na niej srebrne tłoczenie Świętego Mikołaja na saniach i renifery. I obwoluta. Zachwycam się tym wydaniem z zewnątrz, jak i samym środkiem, gdzie najmniejsze niuansiki są rzetelnie dopracowane. Kawał dobrej roboty!

"Bożonarodzeniowe opowieści", to książka dla każdego czytelnika, który ceni sobie dobre pióro. Nie wiem jednak, czy każdemu przypadnie do gustu... Jeśli szukacie nieskomplikowanych i lekkich powieści, to ta "perełka" literacka nie jest dla Was. Chociaż myślę, że każdy powinien docenić jej cudowność, bowiem w dobie, gdzie powstają opowiadania świąteczne, które tylko zahaczają o świąteczną atmosferę - żeby tylko tak było - ta właśnie książka jest cudownym wzorem do naśladowania. Jest prawdziwa i pokazuje nam, jak  różnie ludzie podchodzą do Świąt Bożego Narodzenia. I jak ważne dla nich jest to święto. Dlatego polecam ją głównie tym, którzy naprawdę kochają Święta Bożego Narodzenia. Osobom, dla których ten czas jest czymś wyjątkowym, a nie tylko oczekiwaniem na prezenty, ubranie choinki i świętowaniem na pokaz.

2 komentarze:

  1. Tak różni autorzy w jednej książce? Muszę ją mieć!

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdybym wiedziała wcześniej o tej książce, sprawiłabym ją sobie jeszcze przed świętami.

    OdpowiedzUsuń