sobota, 31 października 2015

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Dziękuję!
Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków
„Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.
 Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i  przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…
Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.
Finalista Borders‘ 2007 Original Voices Program.

Kolejna książka,  o której wiele słyszałam i miałam co do niej niemałe oczekiwania. Książka, która porusza bardzo ważny temat, rzeknę nawet, że na czasie. To, co dzieje się w dzisiejszych czasach, przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie mają bardzo słabą psychikę i nie radząc sobie z problemami, podejmują najłatwiejszą drogę - samobójstwo. Drugim, co mnie przeraża jest to, jak wiele jest w młodzieży nienawiści, zawiści, przemocy, agresji i głupoty. Gdzie jest prawo? Gdzie jest ktoś, kto zaprowadzi porządek w szkołach? Gdzie są rodzice, którzy niby tak bardzo kochają swoje dzieci? Dlaczego z nimi nie rozmawiają?

Owszem... "Trzynaście powodów" jest książką ogromnie emocjonują. Ciągle mam w głowie historię napisaną przez autora. Często wracam do sensu tej książki i do jej bohaterów, którzy zapadli w moją pamięć, a nawet dwie z nich w serducho. Jay Asher stworzył naprawdę świetną powieść. Powieść, którą powinny przeczytać nie tylko nastolatki, ale i dorośli. Powieść, która niesie ze sobą dosadny przekaz.

Asher przedstawia nam historię Hannah w ciekawej formie, z którą (chyba) dotychczas nie miałam styczności. Z pomocą Clay'a odsłuchujemy kasety, które Hannah nagrała przed swoją śmiercią, a na których zarejestrowała wszystko, co skłoniło ją do zakończenia swojego życia. Dzięki takiej formie, poznajemy portret psychologiczny głównej bohaterki. Wraz z nią próbujemy odnaleźć się w sytuacjach, w których stawiali ją rówieśnicy. Odczuwamy jej emocje i rozumiemy, przez co musiała przechodzić. Dzięki drugiemu kluczowemu bohaterowi, któremu na imię Clay przeżywamy te wszystkie emocje razy dwa, ponieważ Clay wzbudza w czytelniku ogromną sympatię i również emocjonalnie odbiera wszystkie wydarzenia, jakie przekazała Hannah.

Autor świetnie zagrał na moich emocjach. Obrazowo nakreślił swoje postaci i ich uczucia. Ciągle miałam wrażenie, że zapoznaję się z historią, która rozegrała się naprawdę... Chociaż, kto wie, może gdzieś, ktoś coś takiego właśnie zrobił? Albo coś podobnego? Owszem, "Trzynaście powodów" nie jest książką wesołą, przy której się uśmiejecie. Jest to książka bardzo przygnębiająca, ale taki jej urok. 
"Trzynaście powodów" (z przymrużeniem oka) by polubić niniejszą powieść:
1. Ma mocny, mądry i życiowy przekaz.
2. Jest niebanalna.
3. Świetnie wykreowane postaci.
4. Nieprzerysowany klimat.
5. Napięcie.
6. Bo tak.
7. Świetnie przedstawiona historia.
8. Jest poruszająca.
9. Debiut! Jeden z lepszych debiutów, jakie czytałam!
10. Super pomysł i jego wykorzystanie.
11. Każdy powinien ją przeczytać.
12. Bestseller, który zasługuje na to miano.
13. Bo Books Hunter poleca!

Jest to książka, która mnie poruszyła. Książka, która daje do myślenia. Powieść, jaką stworzył Jay Asher nie należy do tych, które potrafię sklasyfikować. Jest to dramat/dramat psychologiczny, książka dla nastolatków... ALE! Sądzę, że i dla każdego starszego czytelnika. 

9 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o niej, ale myślę, że przeczytam. Wydaje się być naprawdę ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam lata już temu - jeszcze wtedy w innym wydaniu - okładka była o wiele mniej zachęcająca do lektury. Wówczas taka (jak w tym wydaniu) była w oryginale i miałam pretensje do wydawcy, że się na nią nie zdecydował. Fakt, okładka to nie wszystko, ale więcej osób znałoby "13 powodów". Do dziś pamiętam dokładniejszy zarys tej historii i jak emocjonująco się ją czytało. Smutna i to bardzo, ale problemy jaki porusza jest wart tego, by powieść przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio lubię się pławić w takich historiach, więc na pewno się za nią rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jej oryginalna, angielskojęzyczna wersja leży na mojej półce. Mam nadzieję, że niebawem będę miała tyle czasu by się za nią zabrać :)

  http://zagoramiksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie ciekawi ta książka :) Chociaż wydaje się być trochę podobna do "Playlist for the dead", którą właśnie czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest podobna, ale lepsza i zupełnie inaczej pisana :)

   Usuń
 6. Książkę mam już u siebie i mam w planach jutro ją czytać :3

  OdpowiedzUsuń
 7. Straszliwie intryguje mnie ta powieść - na szczęście mam ją w formie e-booka, więc z pewnością sięgnę po nią niebawem.

  OdpowiedzUsuń