poniedziałek, 13 sierpnia 2012

"Dym i Lustra" Neil Gaiman

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: "Dym i Lustra"
Tytuł oryginału: Smoke and Mirrors
Wydawnictwo: Nowa Proza
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Czerwiec 2012
ISBN: 978-83-7534-093-8
Liczba stron: 384

"Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana – jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji."

Szczerze powiedziawszy zazwyczaj nie czytuję książek, które są pełne kilku zupełnie odrębnych opowiadań. Wolę się wczuć w powieść o jednej grupie, tudzież jednym głównym bohaterze i śledzić jego losy. Wtedy mam możliwość wczucia się w jego sytuację i wraz z nim przeżywania wzlotów i upadków. Dlatego też pomyślałam sobie "Czemu nie. Czemu nie spróbować czegoś nowego?" I tak oto zaczęła się moja przygoda z Dymem i Lustrami. Czy żałuję? Czy się podobało? Czy polecam, bądź też odradzam? O tym nieco niżej.

Zbiór N.Gaimana zawiera 34 opowiadania, w których każdy potencjalny czytelnik powinien znaleźć coś dla siebie. Ja osobiście znalazłam aż 4 opowiadania, które bardzo mnie urzekły. Są to : Cena, Trollowy most, Złote rybki i inne historie oraz Córka sów.
Najbardziej podoba mi się styl pisania autora, jest taki rzekłabym "swojski" mam tutaj na myśli chociażby sam wstęp. Czyta się to wszystko z zaciekawieniem, a przy niektórych opowiadaniach, pokuszę się o zwrot "z zapartym tchem". To wszystko sprawia, że książkę pochłania się szybko i bez oznak znużenia. Ja osobiście przeczytałam ją raz dwa. Ot co!
Niektóre opowieści były śmieszne, kolejne szokujące, inne zaś wzruszające, ale wiecie co zauważyłam? Każda ma podobne zakończenie, którego wam nie zdradzę. Taka niedobra będę.

Jeżeli zaś chodzi o postaci, muszę powiedzieć, że aż zieją oryginalnością i charyzmą. Są postaciami z którymi dosyć łatwo się utożsamić, a problemy, jakie ich dotykają są opisane w tak realny sposób mogący pomóc  potencjalnemu czytelnikowi w tym utożsamianiu się z daną postacią. Niektóre problemy bohaterów opowieści można powiedzieć, że są śmieszne, jednak każda z nich niesie pewien przekaz. W niektórych jest on głębiej ukryty, zaś w innych aż "wylewa" się ze słów.

Z pewnością sięgnę jeszcze po dzieło, które wyszło, bądź wyjdzie spod pióra N.G. Autor ma charakterystyczny sposób tworzenia opowiadań/powieści i w również ciekawy sposób przelewa je na papier. W tejże pozycji urzekło mnie również to jak zwraca się do czytelnika, chodzi mi tutaj o zwroty typu "opowiem wam, wrócę do tego później". Jeszcze jest sprawa tego jak swobodnie operuje słowami i z jaką łatwością przez to nawiązuje kontakt z czytelnikiem.

Warto również wspomnieć o okładce, która jest moim skromnym zdaniem ciekawa, przesycona kolorami i przyciąga wzrok. Bardzo mi się podoba dziewczyna na niej przedstawiona w czerwonej sukni, o bladej twarzy (prawie jak z Rodziny Adamsów). Jest zarazem groteskowa i łagodna. Po prostu ujmująca.

Podsumowując. Mimo iż niektóre z tekstów autora były dla mnie mniej zrozumiałe od innych i czasem się w nich gubiłam, książkę i tak wysoko ocenię. Dlaczego? Prosta odpowiedź, każda z historii opisanych przez N. Gaimana ma to coś co mnie zaintrygowało, wzruszyło, oczarowało, przestraszyło, zbulwersowało, rozśmieszyło itp. Tak więc daje ocenę 5/6

Egzemplarz recenzyjny zawdzięczam Portalowi Upadli gdzie to również pojawi się owa recenzja oraz Wydawnictwu Nowa Proza

20 komentarzy:

 1. Powiadasz Trollowy most :D Brzmi zachęcająco! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się podobało opowiadanie "Rycerskość" takie ciepłe i pozytywne, a do głębi przeraziło mnie to o Śnieżce, brrr!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, chciałabym to dopaść w swoje łapki, bardzo podoba mi się okładka, recenzja ta, jak i nie tylko ta - zachęcające i dodatkowo zawsze chciałam przeczytać coś od tego autora ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielce sobie chwalę książki Gaimana

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj tak, są tu teksty, które wzbudzają uczucie radości, kiedy się kończą, a także takie, które żałujemy, że były zbyt krótkie... Pisarz tworzy zdecydowanie osobliwe utwory literackie, a wśród nich są swoje skrajne przeciwieństwa. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiadania? W sumie, czemu by nie? :D Rzadko kiedy sięgam po książki, w których są opowiadania, ale ta wydaje się naprawdę ciekawa. No i skoro tak polecasz.. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze myślałam, ze gorzej ocenisz tą książke...:D to istna rozpusta dzisiaj aż dwa posty no, no hah
  Książka jest już wpisana na listę, którą Ci dzisiaj prześlę :**

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka mnie zahipnotyzowała wręcz! Mimo, że książka składa się z szeregu krótszych opowieści, za którymi średnio przepadam, to i tak się z nią rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że jak przeczytałam, że to opowiadania, to od razu się zaraziłam, ale wysoka ocena ciekawi mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. lubię autora, podobała mi się "Koralina", więc i tę z chęcią bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejna pozytywna recenzja! Autora już znam, więc książkę na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do tej pory czytałam chyba tylko jedną książkę tego autora i chętnie sięgnę po kolejne. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Miło wspominam "Koralinę" i z wielką chęcią sięgnę po inne dzieła tego autora. "Dym i Lustra" bardzo mnie ciekawi, więc może będzie następne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam właśnie "Koralinę", która strasznie mi się podobała. :D Dlatego po takiej recenzji chętnie zapoznam się z tą książką. :3

  OdpowiedzUsuń
 15. Marzy mi się ta książka Neila, oraz Nigdziebądź ;]

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapowiada się ciekawie i już nie mogę się doczekać, aby dorwać ją w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wygrałam tę książkę całkiem niedawno. Jak tylko przyjdzie zabieram się za nią i zaproszę do siebie na recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. zaciekawilas mnie! tup tup do meila i piszemy zapotrzebowanie <3

  OdpowiedzUsuń