poniedziałek, 8 lipca 2013

"Zbuntowane anioły" Libba Bray

Seria: Magiczny krąg 
Tom: II
Cykl wydawniczy: Czytaj po zmierzchu
 Stron: 488
Rok wydania:  2010
Wydawnictwo: Dolnośląskie

"Od dramatycznych wydarzeń opisanych w Mrocznym sekrecie minęły dwa miesiące. Gemma, Felicity i Ann dzięki magicznej mocy nadal odwiedzają krainę fantazji, gdzie starają się odnaleźć zaginioną Świątynię. Chcą pomóc Gemmie w jej misji i pocieszyć Pippę, która na zawsze pozostała w innym świecie. Gemmę pociąga egzotyczny Kartik, a jednocześnie podoba jej się przystojny, choć niezbyt bystry Simon. Pewnego dnia w szpitalu, gdzie pracuje Tom, brat Gemmy, dziewczyna spotyka Nell Hawkins, która wie, jak dotrzeć do Świątyni. Gemma odkrywa, że Nell, podobnie jak trzy inne dziewczyny, których straszny los przewidziała, uczyła się w szkole, w której pracowała ich nowa nauczycielka rysunku."
    "Zbuntowane anioły"  to kontynuacja "Mrocznego sekretu" i tym samym tom II serii znanej jako "Magiczny krąg". Pierwszy tom swoim klimatem podbił mnie totalnie, a kontynuacja? Jeszcze lepsza! Uwielbiam pióro pani Bray. W "Zbuntowanych aniołach" znajdziemy jeszcze więcej tajemnic owianych mrokiem, zagadek, emocji, napięcia i poruszających wydarzeń z życia bohaterów… Aż się nie mogę doczekać, co to będzie w finalnym tomie.

    W tomie pierwszym poznaliśmy Gemmę i jej przyjaciółki Pippę, Felicity i Annę. Każda z nich  wnosi do fabuły coś nowego. Każda z nich ma wyrazistą osobowość i jest wyjątkowa na swój sposób i, chociaż często mnie poszczególne postaci drażniły, to i tak je bardzo lubię. Podoba mi się ta paleta osobowości, dzięki nim nie jest nudno i ciągle coś się dzieje. Podoba mi się również to, że autorka dzieli swoją uwagę na każdą z postaci, przybliżając nam tym samym ich życie.

    Jeśli chodzi o fabułę… Jesteśmy świadkami ciągu dalszego, wszystko dzieje się od momentu, na którym zakończył się tom pierwszy. Czy kolejne przygody bohaterów są lepsze od tych w poprzednich. Powiem szczerze, że nie potrafię tego  stwierdzić.  Obie części bardzo mnie urzekły, więc powiem, że obie są na równie wysokim poziomie  i obie są na liście moich ulubionych książek. Co prawda drugi tom jest pod wieloma względami bardziej dopracowany i wątki/przygody są bardziej rozbudowane i rozwinięte.

    Narracja pierwszoosobowa jest trafem w dziesiątkę. Osobiście lubię tę formę narracji, aczkolwiek nie w każdej książce. W wielu książkach odpowiada mi narracja wszechwiedząca, bądź wieloosobowa, ale jak wspomniałam, w serii "Magiczny krąg" jest ona idealna. Styl autorki jak dla mnie, bardzo dobry – jest to już trzecia książka pani Bray, którą „przerobiłam” i jak najbardziej odpowiada mi język, jakim się ona posługuje. Jest nieskomplikowany, barwny i przede wszystkim dopracowany i dopasowany do odpowiedniej epoki, w jakiej toczy się dana akcja. 

    Podsumowując, polecam każdemu, kto lubi wiktoriańskie klimaty, dreszczyk emocji i mroczne tajemnice. Na pewno Wam się spodoba!

Recenzja poprzedniego tomu:

16 komentarzy:

 1. nie wiem czy książka spodoba mi się, bo pierwszy tom mnie rozczarował, a skoro Tobie się podobał. więc nie wiem, czy nie miałybyśmy też innych odczuć co do drugiego tomu. no i przeraża mnie grubość!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta seria nie przypadła do gustu

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach tę serię :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo polubiłam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to idealna seria dla mnie, muszę jak najszybciej sięgnąć po pierwszy tom.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i do dziś miło wspominam ;) Całą serię mam na półce plus Wróżbiarze - też od tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie w moim stylu :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co tu mówić, uwielbiam całą trylogię:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach całą serię i niedługo zabieram się za pierwszą część :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam inny tom, po ten muszę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak dobrze, że cała seria na mnie czeka :D:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię trylogię magiczny Krąg. Jest to jedna z moich ulubionych. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Marzy mi się ta seria! Muszę ją koniecznie przeczytać. : )

  OdpowiedzUsuń
 14. Mi to się strasznie podobała ta część. Ogólnie cała seria boska i trafiająca w moje gusta. Trzecia część równie dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwszy tom czytałam już dość dawno, wypadałoby więc sięgnąć wreszcie po kontynuacje :)

  OdpowiedzUsuń