wtorek, 5 listopada 2013

"Przewodnik Nocnego Łowcy - Dary Anioła"


Pani Cassandra Clare stworzyła świetną serię, która ostatnio robi wielką furorę, nie tylko na rynku wydawniczym, ale również na ekranie. Nakładem wydawnictwa MAG zostało wydanych już 5 tomów serii „Dary Anioła”, a tom pierwszy „Miasto kości” przeniesiono na wielkie ekrany i dzięki temu cykl o Nocnych Łowcach zyskał jeszcze większą popularność. Dzisiaj na tapecie przewodnik po mrocznym świecie Nocnych Łowców!

Wydawnictwo MAG postanowiło – zapewne ku uciesze wielu fanów serii „Dary Anioła” – wydać dwa przewodniki: „Oficjalny ilustrowany przewodnik po filmie” oraz „Przewodnik Nocnego Łowcy – Dary Anioła”. Ja dzisiaj zaprezentuję Wam wrażenie z lektury tego drugiego. Przyznać muszę, że spodziewałam się naprawdę czegoś innego i jestem lekko zawiedziona.

„Dary Anioła” to jedna z moich ukochanych serii młodzieżowych, dlatego sięgnięcie po ten przewodnik było koniecznością. Sądziłam jednak, że znajdę w nim coś zgoła innego, aniżeli kilka zdjęć z filmu, cytatów, które mogę sobie znaleźć w książkach oraz zdjęć run. Co prawda nie narzekam, bo posiadanie takiego dodatku jest swego rodzaju rarytasem, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale również pasuje do całości serii. Byłam jednak przekonana, że znajdę w nim coś innego i, że będzie nieco obszerniejszy aniżeli w rzeczywistości. Niestety nie można mieć wszystkiego. Zastanawia mnie jednak czym się różni on od tego ilustrowanego przewodnika po filmie. Mam wrażenie, że praktycznie niczym. Zapewne jest w nim o wiele więcej zdjęć – to na pewno.

Teraz o tym, co możemy znaleźć w środku. Na początku zostajemy powitani w Nowym Jorku. Jako wstęp mamy przybliżoną i skróconą wersję świata przedstawionego w serii pani Clare, a następnie kilka regułek, tudzież krótkich wyjaśnień – kto jest kim, jaka jest jego rola itp. O runach, jakie noszą Nocni Łowcy, ważnych miejscach, które należy znać… Praktycznie prócz tego wszystkiego nie znajdziecie tutaj niczego nowego. Ja liczyłam właśnie na to, że dowiem się czegoś więcej, czegoś co mnie zaskoczy – niestety niczego więcej od tego co już mi znane się nie dowiedziałam. Ponadto sądziłam, że przewodnik ten bardziej opiera się na wersji książkowej, a nie filmowej (relacje z wersji filmowej możecie przeczytać tutaj: KLIK)

Co prawda podobają mi się te wszystkie zdjęcia, które notabene widziałam już w filmie…Przemilczę to jednak, gdyż przewodnik powstał w oparciu właśnie o film. Podobał mi się wykaz wszystkich run oraz cytaty. Osobiście cytaty wybrałabym inne, bardziej chwytliwe, aczkolwiek nie mam nic przeciwko tym wybranym przez Mimi O’Connor.

Podsumowując – pozwolę sobie rzec - szału nie ma. Przewodnik nie zawiera tego, co osobiście chciałam by zawierał i na tym się zawiodłam. Ładnie wygląda, szybko się go czyta i dla fanów serii jest bardzo fajnym dodatkiem – zaznaczam – dodatkiem bardziej do filmu, niżeli do książkowej wersji.

Recenzja ukazała się również na portalu literatura.juventum.pl

14 komentarzy:

 1. Szkoda mi pieniędzy na ten przewodnik. Pozostanę przy filmie i książkach, które nawet lubię :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że bardziej dodatek do filmu niż książki.
  Ja tam oszczędzam na Kodeks Nocnego Łowcy, a czytając będę czuła się jak Tessa pierwszego dnia :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby to był przewodnik po książce, to bym chętnie kupiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to tego samego dowiem się pozostając przy samych książkach i filmie, więc nie widzę sensu w zaopatrywaniu się w przewodnik :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że tak wyszło, ale co poradzić... Raczej kasy na niego nie wydam, choc również uwielbiam serię Cassandry Clare :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam tej serii, a więc i poradnik nie jest dla mnie :) Szkoda tylko, że nie został dodany do książki, tylko do filmu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tego co mi wiadomo w USA ma została wydana książka "Kodeks Nocnych Łowców", który wyjaśnia wszystko. Chyba zainteresuje Cię to bardziej. Mam nadzieję,że książka ta szybko ukaże się w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polubiłam tę serię, lecz po przewodnik nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanawiałam się nad nim. ale chyba i moich oczekiwań nie spełni, wiec dam sobie spokój

  OdpowiedzUsuń
 10. Dary anioła zarówno książki jak i film nadal są w moich planach. :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Serię bardzo lubię, ale tylko w wydaniu książkowym - film moim zdaniem to wielka porażka. Skoro przewodnik opiera się bardziej na filmie to zdecydowanie po niego nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Strasznie nie lubię takich dodatków. Jak dla mnie to zwykłe nabijanie kasy i naciąganie fanów, którzy liczą na coś świetnego związanego z ich ukochaną serią. Ja podziękuję. "Dary anioła" same w sobie wystarczą mi w zupełności.

  Pozdrawiam,
  Patka (W krainie absurdu)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem aż tak wielką fanką, żeby po to sięgać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazwyczaj tego typu przewodniki to tylko nabijanie kasy, bynajmniej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń