piątek, 20 września 2013

"Miasto popiołów" Cassandra Clare


Dziękuję!


"Miasto popiołów" to drugi tom świetnej serii pt. "Dary Anioła" - autorstwa Cassandry Clare. Z początku plan był taki, żeby z DA zrobić trylogię - jak widać - nie wyszło. Na całe szczęście! Ja tę serię kocham całym serduchem i cieszę się, że autorka postanowiła napisać więcej, niż tylko trzy tomy. Możecie się spodziewać kolejnej pieśni chwalebnej nad twórczością pani Clare.
"Ale właśnie o to chodzi. Kiedy kochasz nie masz wyboru."
Clary Fray sądziła, że jej życie jest normalne. Jako nastoletnia dziewczyna nie wyróżniała się niczym specjalnym wśród swoich rówieśników. Pewnego dnia wszystko w jej życiu ulega diametralnej zmianie. Clary nie może już powiedzieć, że jest zwyczajną nastolatką, a wszystko przez krew Nocnych Łowców, która płynie w jej żyłach. Przekraczając próg Instytutu - miejsca gdzie Nocni Łowcy mieszkają - poznaje prawdziwy świat, który dla zwykłych śmiertelników, zwanych Przyziemnymi - jest ukryty. To jednak nie wszystko... Otóż główna bohaterka nie tylko dowiaduje się o tym, że jej życie to jedna wielka niewiadoma, ale również przeżywa nieszczęśliwą miłość...
"– Co robisz? – zapytał Alec, klękając przy migotliwej ścianie więzienia. (...) 
– A tak, przyszło mi do głowy, że poleżę sobie na podłodze i trochę powije się z bólu – odburknął. – To mnie relaksuje. 
– Naprawdę? A... jesteś sarkastyczny"
 I tym razem Nocni Łowcy nie mają czasu na nudę! W tomie II dzieje się jeszcze więcej! Znajdziecie tutaj więcej emocji, więcej walk, porywających zwrotów akcji i... Oczywiście wspaniałą ekipę Darów Anioła - czego chcieć więcej? W dodatku klarowny i niesamowicie barwny język - ta książka wciąga, więc przeznaczcie sobie na jej przeczytanie większą ilość czasu.

Ostatnio zachwycałam się światem, jaki wykreowała nam autorka - tym razem nie będzie inaczej.
Czytając tę książkę, bez problemu przenoszę się w ten barwny i fantastyczny świat pełen paranormalnych stworzeń. Clare w bardzo realistyczny i namacalny sposób zrealizowała plan, jaki zrodził jej się w głowie. Już w recenzji poprzedniego tomu stwierdziłam, że całokształt tego tworu jest rewelacyjny, i nadal przy tym obstaję.
"- Och, daj spokój, Jace - powiedziała Clary. - Nie możesz oczekiwać od wszystkich idealnego zachowania. Dorośli też potrafią wiele rzeczy schrzanić. Wróć do Instytutu i porozmawiaj z nią rozsądnie. Bądź mężczyzną. 
 - Nie chcę byc mężczyzną - oświadczył Jace. - Chcę być gniewnym nastolatkiem, który nie umie poradzić sobie z wewnętrznymi demonami i dlatego wyżywa się werbalnie na innych. 
- Cóż, świetnie ci idzie - zauważył Luke."
Clary, Simon, Isabel, Alec i... Jace. To ekipa, która jest jedną z moich ulubionych ekip książkowych. Nikt nie może się z nimi równać. Niemniej sama Clary czasami potrafi człowieka rozdrażnić, ale i cała reszta nie jest lepsza. Niemniej o to właśnie chodzi, bo dzięki ich nieprzemyślanym decyzjom, które sprawiają, że albo się irytujemy, albo śmiejemy - sprawia, że jako czytelnicy przeżywamy całą gamę różnych emocji. Za to właśnie uwielbiam autorkę Darów Anioła - potrafi wyzwolić całą masę uczuć, a to naprawdę rzadkość. W dodatku nieodzownym i na pewno jednym z najlepszych elementów ów dzieła jest humor! Jace jest mistrzem sarkazmu i ciętych ripost.

Podsumowując, książka jest idealną książką na jesienne i zimowe wieczory. Uprzyjemni Wam tą szarość dnia i sprawi, że zapomnicie o swoich codziennych troskach. A ja zabieram się za kolejny tom - "Miasto szkła" - i mam pewność, że będę równie zachwycona, jak poprzednimi tomami. Polecam!


11 komentarzy:

 1. A ja i tak najbardziej lubię Magnusa ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku bohaterowie wzbudzali tylko irytację. To zdecydowanie najgorsza spośród trzech pierwszych części. A wątek miłosny piastuje pierwsze miejsce pośród okrucieństw, jakie znalazłam w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam calutką serię :) Marzę o tej w nowym wydaniu, która będzie stała obok tego wydania starego :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja dopiero zamówiłam sobie pierwszy tom tej serii :) tak więc i ten powinnam przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa tej serii, zbiera pozytywne oceny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest seria, którą koniecznie muszę przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie jestem w trakcie czytania i jak na razie mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam bardzo dawno temu, jednak nadal mam ją świeżo w pamięci, a całą serię zaliczam do moich ulubionych ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też uwielbiam tę serię. ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Druga część jest spoko, dużo się w niej dzieje, ale jedynka i trójka najlepsze ;P

  OdpowiedzUsuń