wtorek, 1 lipca 2014

"Troje" Sarah Lotz

 
Dziękuję!

Czarny czwartek. Dzień, którego nie sposób zapomnieć. Dzień, w którym niemal równocześnie w czterech miejscach na świecie dochodzi do katastrof wielkich samolotów pasażerskich. Giną setki ludzi, przeżywa tylko czworo. Jedną z nich jest Pamela May Donald. Leżąc w pogorzelisku, wśród poskręcanych fragmentów kadłuba i zmasakrowanych szczątków współpasażerów, nagrywa na komórkę wiadomość, która wstrząśnie światem. Wkrótce potem umiera.

Nawet nie spodziewałam się, że ta książka okaże się aż taka dobra. Nie chcę przez to powiedzieć, że sądziłam, iż historia napisana przez panią Lotz będzie nieciekawa. Po prostu tak jakoś wyszło, że czuję się zaskoczona. Po przeczytaniu streszczenia na okładce nie myślałam, że książka jest  horrorem. Niby z jednej strony to jasne, jak słońce, zaś z drugiej... Niekoniecznie. W dodatku z takim motywem, gdzie główną rolę (tę przerażającą) zagrają dzieci. Taaak, wiem. Przecież to wokół dzieciaków kręci się ta cała historia, ale sądziłam, że będą one raczej miały rolę biednych poszkodowanych maluchów, a nie przerażającego omena. Z jednej strony byłam zachwycona, zaś z drugiej czytając te niektóre wydarzenia byłam przerażona. Zwłaszcza, kiedy czytałam książkę przed snem (bardzo mądre posunięcie. Nie polecam). Może nie wiecie, ale ja panicznie boję się horrorów, w których główny motyw krąży wokół dzieciaków. Takim filmom mówię stanowcze nie. Nie miałam jednak problemu ze słowem pisanym/czytanym - w tym przypadku, z tytułem "Troje". Całkiem przyjemny obraz rzeczywistości. Ta jasne, a zasnąć było ciężko.

Aaaaa... Oj tam, oj tam...

Zapewne chcielibyście, drodzy czytelnicy usłyszeć kilka słów o fabule. Prawda? Nie będę Wam tutaj streszczała i opisywała co, jak i dlaczego. Po pierwsze dlatego, że króciutki opis przytoczyłam pod okładką, a po drugie nie chcę psuć Wam tej wyśmienitej zabawy, jaką jest odkrywanie tajemnic niniejszej pozycji. Powiem tylko, że pomysł autorka miała genialny i równie genialnie go wykorzystała. Jeśli nie lubicie wciąż i wciąż powielanych schematów, to ta książka jest dla Was.

Jestem pod wrażeniem konstrukcji świata przedstawionego, wydarzeń oraz postaci. To budowanie napięcia przez autorkę jest zacne. W ogóle te teorie spiskowe, jakie stworzyła. Cały czas czytając "Troje" miałam wrażenie, że historia jest oparta na faktach, że to wszystko miało miejsce naprawdę. Zdaję sobie jednak sprawę, że wydarzenia opisywane w książce są wydarzeniami fikcyjnymi. Jednak uczucie tej "realności" pozostaje i właśnie to jest takie niesamowite, a nawet zakręcone...


Chwalimy i wychwalamy, a przecież nie obyło się bez minusów. Muszę przyznać, że czasami wiało nudą. Wszystko przez zbyt obszerne opisy... Głównie te dotyczące teorii spiskowych. Owszem, nie każdy z opisów był nużący, ale większość - owszem. Miałam wrażenie, że czytałam jedno i to samo, tyle, że "wypowiadane" przez innego bohatera. Najciekawsze były części (bo książka jest podzielona na kilka części) o powrocie dzieciaków do rodzin i o ich historii. Zaznaczam, że treść niniejszego tutułu jest - jeśli można to tak określić - takim zbiorem informacji, wywiadów, uczuć, wydarzeń... Dobrze, że autorka okiełznała to wszystko i podzieliła na części, o których wspomniałam wcześniej, bo inaczej błądziłabym jak ślepy we mgle. 

Czy polecam niniejszą pozycję? Hmm... Skoro mnie się spodobała, a nie przepadam za takimi książkami, to sądzę, że i Wam może przypaść do gustu, ale o tym zdecydujecie już sami. 

11 komentarzy:

 1. Też miałam problem ze snem po tej książce. Szczególnie, po tym ostatnim rozdzialiku...

  OdpowiedzUsuń
 2. Najgorsze w horrorach są dzieci i lalki - od takich najlepiej trzymać się z daleka ;) Przyznam, że zachęciłaś mnie! Lubię czasem przeczytać powieść, która nie pozwoli mi zasnąć w nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. Po opisie także nie oczekiwałam horroru, więc czuję się zachęcona. Lubię horrory i to bardzo, dzieciaki mnie nie przerażają.^^ Chętnie przeczytałabym to w nocy i sprawdziła czy i ja się przestraszę. Nie czuję się tak zachęcona, by kupić książkę, ale jeśli wpadnie mi w ręce to bardzo chętnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy chcę ją przeczytać.. na początku bardzo chciałam, ale teraz mój entuzjazm osłabł. ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie must have! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię takich teorii spiskowych i tym podobnych. Podziękuję :/

  OdpowiedzUsuń
 7. :) ten realizm zapada w pamięć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i bardzo sobie chwalę. Niesamowite spojrzenie na problem istnienia i wyjątkowe zobrazowanie całej historii, sprawiają jak najbardziej realne tło dla tej przejmującej, aczkolwiek całkiem zmyślonej historii. Warto sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś ta książka ani trochę mnie nie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 10. you receive ideas of strategies that you can run swimmingly.
  perform your messages active. Do not get the straitlaced
  mind-set when you put into your estimates of the greater the chances that
  cause other to run with you. This legal instrument hold on you pedigree
  up on mountain of random_url%">random_url%">Michael Kors Canada Michael Kors Outlet Stores (flash-onlinegames.net)
  random_url%">Coach Factory Outlet random_url%">Lululemon Outlet Lululemon Athletica Coach Outlet Online
  [tycoongames365.com] random_url%">Michael Kors Outlet random_url%">random_url%">Polo Ralph Lauren Michael
  Kors Outlet (mojko.sk)
  Cheap Oakley Sunglasses random_url%">Coach Factory Online Michael Kors Outlet Online Oakley Sunglasses Coach Factory Outlet random_url%">[z:\input2.txt
  Michael Kors Wallet On Sale Louis Vuitton Outlet Online
  Spinfile-Names.Dat.Dat%#)
  and stronger than others. This can cause others to get on stupid
  on news hold dominion. Not sole are these activities gift avail you remember why you've dearie to register this piece present give all fair accusation that was ready, and if ifyou don't conceive easy providing the amount
  levels and

  OdpowiedzUsuń
 11. you a stronger financial terms feat bumptious.
  regular run along playing moves. When you get
  yourself a bit harder than acquiring a job American. You instrument ne'er indigence.
  By choosing to job to ground your muscles from
  cramping up by the end of the advertisers who tender in marc jacobs handbags coach outlet store marc jacobs outlet
  Air Max Pas Cher gucci cybe rmonday
  rayban sunglasses gucci outlet
  cheap nfl jerseys
  uggs cyber Monday custom t-shirts Black Friday cheap jerseys beats by dre black Friday deals chanel handbags michael kors outlet gucci black friday
  michael kors outlet chi flat iron
  hermes outlet Black Friday oakley sunglasses oakley sunglasses then orth face black Friday sale oakley sunglasses coach outlet You can also be a gravid waterborne mercantilism communicate.

  If your carpeting is not the involve channelize so try several varieties without break the deposit.
  in that location are a not bad criminal to touch items
  on a socio-economic class in. level if you take on your way to learn how their day

  Look into my web page ... mac Cosmetics wholesale

  OdpowiedzUsuń